Příprava zahrady na zimu
Kategorie:
ZAHRADAZima se blíží a s ní i poslední důležitá údržba zahrady. Nesmíme zapomenout na zazimování zahrady. Čeká nás stříhání trávníku a živého plotu, tak i na drcení zahradního odpadu a dřevin či na úklid listí.
Stříhání živého plotu
Před zimou je třeba zastříhnout živé ploty. K tomu potřebujeme lehké a výkonné nůžky, které si hravě poradí s jakýmkoli porostem. Můžeme si vybrat z několika typů. Akumulátorové nůžky nám nabízejí vysoký komfort, díky němuž se nemusíme starat o přívodní kabely a nejsme tak omezeni v pohybu. Elektrické nůžky vynikají svou lehkostí, nůžky benzínové zase vysokým výkonem. Pro opravdu přesný střih je vhodné zakoupit nůžky s oboustranně ostřenými noži, např. STIHL HSA 85.
Kam s odpadem ze zahrady
Zahradní drtiče VIKING jsou skvělými pomocníky na zahradě, a to především v podzimních měsících, kdy je třeba se zbavit měkkého zahradního odpadu, ořezaných větví či větších kusů dřeva. Pro zahrádkáře je vhodný např. VIKING GE 250 s řezací technikou Multi-Cut 250, která zpracuje objemné zbytky rostlin i větví, keřů a stromů do průměru 35 mm. Zpracovaný materiál má díky drtiči podstatně menší objem a představuje výborný základ pro kompost jako přirozené zahradní hnojivo. Jednoduše se tak zbavíte přebytečného materiálu a zároveň vytvoříte vhodnou směs pro hnojení.
S foukačem na spadané listí a první sníh
Foukače oceníme především při úklidu spadaného listí. Např. model STIHL SH 86-D s vysokým sacím výkonem a antivibračním systémem lze využít nejen jako foukač, ale také jako vysavač. Jednoduše se tak vyhnete hromadám listí, které je třeba uklidit. Foukače také využijete při odstraňování prvního sněhu – výbornými pomocníky jsou zejména zádové foukače STIHL řady BR.
Zazimování sekačky – jak na to?
Prvním krokem je vypuštění nádrže, která by měla po celou zimní přestávku zůstat prázdná. Přes zimu se totiž v pohonné hmotě sníží schopnost snadného vzplanutí, tím pádem byste na jaře mohli mít problém se spouštěním. Přístroj by měl být stále provozuschopný – stav oleje před zimním spánkem musí odpovídat předpisu. Výměnu oleje můžete provést sami nebo o to lze požádat odborníky ze servisu.
Po posledním sečení je nutné sekačku důkladně očistit. Důležité je pečlivě vyčistit chladicí žebra a okolí výfuku, aby později nemohlo dojít k požáru. Při čištění spodní části sekačky je možné ji sklopit dozadu, zapalovací svíčka ale musí zůstat nahoře. Nepoužívejte však vysokotlakou vodní myčku, která zapříčiňuje tvorbu agresivní mokré travní kaše, ve které kvůli teplu a vlhku vznikají biologické procesy ničící stroj.
Nože je dobré po sezóně vymontovat a naostřit, případně nechat v odborném servisu vyvážit. Po provedení všech údržbářských prací je třeba najít suché bezprašné místo k uložení sekačky a také ji nezapomeňte přikrýt. Sekačky se spouštěcím akumulátorem musí být navíc chráněny před mrazem.
Doporuč přátelům
K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.