Stavba krbu - II. díl - Bednění
Kategorie:
ZAHRADAV tomto článku jsou umístěny různé návody a triky, které byly použity při stavbě krbu na zahradě panem Jaromírem Šigutem. Krb budoval sám ve volných chvílích na přelomu tisíciletí, tedy v letech 2000 až 2001. Text jsme nechali záměrně autentický, tak jak jej sám autor v průběhu stavby krbu zaznamenal.
Bednění
Na základní betonovou desku jsem vybudoval bednění pro nadzemní část základu.
Bednění má tvar písmene U. Na jeho výrobu byly použité desky o šířce 2 cm.
Protože tato část základů bude sloužit také jako prostor pro uskladnění dřeva, musel jsem takový tvar vytvořit už nyní.
Bednění bylo nutné pořádně zapřít na všechny strany, neboť beton s kamením na něj působí velkou tlakovou silou. Proto bylo nutné bednění zapřít jednak deskami zvenčí, ale také tyčemi zatlouklými hluboko do země a stáhlými vrchem dráty.
Samozřejmě, že bednění muselo být jak ve vodorovné, tak i ve svislé rovině "ve váze". Vodorovnost budoucí vrchní betonové desky je pro další stavbu zásadní.
Bednění muselo být také zdrátováno zevnitř. Tyto dráty pak zůstanou v betonu. Tvar bednění drží vzepřené železné tyčky dlouhé 20 cm, které samozřejmě také zůstanou navěky v betonu.
Budoucí betonová deska ponese velkou váhu, odhadem asi 2500 kg. Proto musí být velmi hustě vyztužena dráty a mřížovinou. Tak dojde k rozloze váhy na všechny strany základu. Také v případě jejího poškození by ji tyto dráty udržely v celku.
Náhradním řešením by mohlo být umístění betonového překladu, ale volil jsem radši možnost celistvého jednolitého celku.
Aby došlo opravdu k vytvoření jednolitého celku pevně spojeného s podzemní částí základu, spojil jsem již zabetonované tyče vzájemně mezi sebou, a to ještě do kříže, jak je to vidět na předchozím obrázku.
Pak jsem základ zabetonoval. K vnitřním i vnějším stěnám bednění jsem přitlačil kamení, které bude po odbednění vidět. Beton jsem pořádně napěchoval mezi tyto kameny.
Do betonu bylo použito více cementu 32,5. Vrchní část jsem posypal tímto cementem přes sítko.
Všimněte si, jak je bednění ve své duté části pořádně zapřeno, aby nedošlo k jeho prolomení. Mokrý beton s kamením představuje obrovský tlak na všechny jeho části.
Bednění je však nutné z vnější části opatrně odbednit již za 3 dny, neboť při betonování dojde k zatečení cementu na kamení, které je nutné v co nejkratší době očistit, jinak se do něj cement "zažere". Nosné části bednění však musí zůstat zachovány nejméně týden až deset dnů. Při této činnosti je nutné dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k pohnutí zbývající části bednění. Beton je pouze zavadlý a není vyzrálý !!!
Po odstranění vnější části bednění jsem vyškrábal přebytečný zavadlý beton a kamení očistil vodou s octem. Pokud bych chtěl kamení očistit až po celkovém odbednění za deset dnů, již by kamení nešlo vyčistit a také by nešel odstranit přebytečný beton zateklý přes kamení.
Beton v mezerách mezi kamením byl po vyškrábání drsný, proto jsem mezery "vyspároval" řídkým cementem za použití štětečku. Tak došlo k povrchnímu zpevnění ještě zavadlého betonu proti budoucímu drolení.
Autorem článku je Bc. Jaromír Šigut
Zdroj: www.sigut.cz/krb.htm
Související články:
Stavba krbu - I.díl
Stavba krbu - III. díl
Stavba krbu - IV. díl
Stavba Krbu - V. díl
Doporuč přátelům