V tomto článku jsou umístěny různé návody a triky, které byly použity při stavbě krbu na zahradě panem Jaromírem Šigutem. Krb budoval sám ve volných chvílích na přelomu tisíciletí, tedy v letech 2000 až 2001. Text jsme nechali záměrně autentický, tak jak jej sám autor v průběhu stavby krbu zaznamenal.
A jak práce pokračovaly ...
Vzhledem k tomu, že na krb je vidět od cesty, bylo nutné co nejdříve omítnout alespoň přední část. Omítka také zpevnila přední část velkého ohniště. Nejprve jsem musel zapřít "do váhy" svislé desky. Ty jsem zapřel pomocí dlouhých desek, které jsem zatížil cihlami. Vrchní část jsem ohraničil rovnou deskou, která byla také samozřejmě "ve váze".
Pak jsem "naplácal" maltu na čelo velkého ohniště.
Maltu jsem stáhl pomocí rovné desky.
Chvíle na občerstvení. Dobré pivo má správný zedník vždy po ruce !
Pohled na hotovou hrubou omítku přední části krbu. Kolem oblouku velkého ohniště nalepím falešné kameny, ale o tom až později.
Když se dobře podíváte, uvidíte mou Terezku !
Udírna
Kdo nemiluje chuť uzeného masa, provoněného kouřem ovocného dřeva ? I já jsem milovníkem této nezdravé pochoutky, a proto jsem už od počátku stavby krbu počítal s udírnou, kde se takové dobroty budou připravovat. Do této chvíle máme již hotové malé ohniště sloužící k vytopení udírny, a také kouřovod, který do ní dopraví teplo a "voňavý" kouř. Nyní Vám popíšu, jak jsem postavil to nejdůležitější, tedy udící komoru (nikoli plynovou komoru !).
Nejprve bylo nutné umístit rám dvířek udírny "do váhy".
Rám musel být obezděn i s nasazenými dvířky, aby se nezkřížil. Dvířka pěkně musela doléhat, aby nikde nevznikla mezera, kterou by pak unikal kouř(jak jsem později při provozu zjistil, kouř se protlačil mezi rámem dvířek a plechem, ze kterého jsou dvířka tvořena. Na ten bylo proto později nutné navařit po celém obvodu úhelník, který po zavření dvířek dosedl pod úhelník, který tvoří rám dvířek, a tak mezeru utěsnil. Navíc zpevnil dvířka po celém obvodu proti vykroucení, ke kterému by mohlo žárem dojít).
Detailní pohled na dvířka udírny, které mi jako ostatní kovové součásti pomohl vyrobit jeden můj kolega z práce.
Dvířka jsem upevnil v prostoru nad římsou velkého ohniště. K tomu mi posloužila dlouhá dřevěná lať opřená o zem.
Do latě jsem zabil dlouhý hřebík, který zezadu přidržoval dvířka udírny.
Pak jsem rám i s dvířky postupně obezdil.
Na rámu dvířek jsou navařeny kovové packy pro zazdění.
Rám dvířek musel být různě vyvážen a podepřen. K tomu posloužila rovná deska a kousky břidlice.
Po obezdění rámu dvířek vznikly boky a zadní stěna udící komory.Toto je pohled na její pravou stěnu. V její horní části je vidět zazděný kousek trubky se závitem na čidlo teploměru.
Šáry byly pokládány podle obecných zednických zásad, tedy v rozích přeloženy.
Celá udící komora je zbudována ze šamotových cihel spojených šamotovou maltou. Pohled na pravou stěnu udící komory. V boční části je zazděn kousek trubky se závitem na čidlo teploměru. Teploměr bude tedy možné umístit podle potřeby v udírně vpravo nebo vlevo.
Autorem článku je Bc. Jaromír Šigut
Zdroj: www.sigut.cz/krb.htm
Související články:
Stavba krbu - I. díl
Stavba krbu - II. Díl
Stavba krbu - III. Díl
Stavba krbu - IV.Díl
Stavba krbu - V. Díl