I komín potřebuje jarní úklid
Kategorie:
ÚDRŽBADíváte se při jarní obhlídce domu na komín a říkáte si, že je na čase ho vyměnit? Nedělejte zbrklá rozhodnutí, rekonstrukce komínu vás bude stát méně času i peněz. Důležité je při jeho obnově hlavně vybrat tu vhodnou komínovou vložku.
Pokud si nejste jisti, zda komín rekonstrukci vyžaduje, posuďte několik hledisek. Prioritou je bezpečnost. Pokud komín nesplňuje nároky platných předpisů, rekonstrukce bude nevyhnutelná. Dalšími důvody je pak špatný tah komínu, přechod na jiný druh paliva nebo zapojení nového spotřebiče. Rekonstrukce je pak nutná i v situaci, kdy do místnosti proniká zápach spalin a když původní vložka již nedokáže plnit svou funkci.
Než začnete s rekonstrukcí samotnou, je třeba váš komín řádně prohlédnout. Nejlépe uděláte, pokud si na prohlídku najmete profesionály – z firmy, která má s rekonstrukcí bohaté zkušenosti, například společnost Schiedel. Někdy může dojít ke komplikacím, takové případy, kterých je ale minimum, se řeší za pomoci prohlídky speciální kamerou. Provedení opravy nebo rekonstrukce spalinové cesty svěřte odborníkům, kteří nabízejí komplexní služby v oblasti vložkování komínů od návrhu a provedení až po připojení spotřebiče včetně revize spalinové cesty.
Komínové vložky můžeme vybírat z různých materiálů. Existuji vložky keramické, nerezové a plastové. Volba je vždy závislá na druhu spotřebiče a tedy i paliva. Vložkování již nevyhovujících komínů je nejpoužívanější způsob jejich opravy nebo rekonstrukce. Moderní spotřebiče paliv kladou zvýšené nároky na konstrukci a provedení spalinové cesty. Opatření stávajícího komínu kvalitní vložkou zabezpečí jeho další využití ať už se stávajícím nebo novým spotřebičem. Technologie pro vložkování komínů jsou navrženy tak, aby celý proces probíhal shora bez nutnosti komín "otevírat."
Kdy pomůže komínová fréza
Pokud rozměry komínu neodpovídají požadavkům, přistupuje se k frézování. Tato léty prověřená technologie spočívá v odebírání materiálu z vnitřní části komína, čímž dochází ke zvětšování prostoru, aniž bychom museli zasahovat do vnějšího pláště. Zvětšením prostoru kudy proudí spaliny, můžeme získat větší tah komína a dostatečný prostor pro novou komínovou vložku.
„Komínová fréza Schiedel je speciální zařízení, které slouží ke zvětšování průměru komínových průduchů při rekonstrukcích a opravách. Do takto upraveného průduchu pak lze spustit vložku potřebné dimenze. Zařízení se spouští shora do komína a lze jím frézovat jak přímé, tak částečně uhýbané komíny. Vyfrézovat je možné až 1/3 tloušťky stávajícího zdiva v závislosti na materiálu a technickém stavu. Tím je v naprosté většině případů zajištěno vytvoření dostatečného průřezu pro spuštění vložek a napojení nového spotřebiče,“ doplňuje ing. Jiří Vrba z technického oddělení firmy Schiedel.
Technologii frézování lze použít u komínů, které jsou v přiměřeně dobrém technickém stavu, kde frézovaný průduch je průchozí a případné komínové zdivo je soudržné. Minimální průřez komína, který lze frézovat je 100 mm. Frézujeme-li komínové těleso se sdruženými průduchy, je možné frézovat pouze každý druhý průduch. Technologie frézování umožňuje využít stávající komínové šachty i k provozu moderních tepelných spotřebičů.
Pokud starost o komín nezanedbáte, bude vám sloužit ještě dlouhá léta.
Doporuč přátelům
FRÉZOVÁNÍ - Autor: themarty 16. 3. 2014