Co je potřeba udělat před stavbou domu
Kategorie:
STAVBAZde je 5 věcí, které byste neměli před stavbou domu podcenit.
Pokud se chystáte v příštím roce zahájit stavbu domu, je třeba již nyní začít s jejím plánováním. Stavba totiž znamená nejen velkou finanční zátěž, ale také vyřizování celé řady formalit, bez kterých by nebylo možné ji uskutečnit. Zodpovědným přístupem a pečlivou přípravou je ale možné mnoha případným problémům v této oblasti předejít. Poradíme vám, na co se zaměřit, abyste dosáhli svého cíle snadno a bez zbytečných komplikací.
1. Cena pozemku
Cena stavebního pozemku se nejčastěji odvíjí od zvolené lokality, a často tak může převýšit i finanční náklady na samotnou stavbu. V oblasti malých měst a obcí se ceny parcel pohybují přirozeně mnohem níže než v oblasti velkých měst a rezidenčních čtvrtí. Při rozhodování o stavbě domu je proto volba vhodného pozemku jednou z nejdůležitějších věcí, které musíte udělat. V první řadě si na stavebním úřadě prostudujte územní plán dlouhodobého rozvoje města či obce, kde se vámi zvolená parcela nachází. Zjistíte tak například, zda za vaší zahradou nepovede za pět let nová dálnice, která by stávající cenu parcely v budoucnu zásadním způsobem znehodnotila. Následně doporučujeme navštívit katastrální úřad. Zde se například dozvíte, zda je vámi vybraný pozemek napojen na inženýrskou síť či jestli nespadá do památkové zóny. Všechna tato kritéria s cenou pozemku totiž úzce souvisí a následnou stavbu by vám výrazně finančně ovlivnila.
2. Velikost a terén pozemku
Mezi zásadní kritéria při výběru parcely patří obvykle celková rozloha a charakter terénu. Jde o údaje, které je nutné zvážit nejen s ohledem na aktuální stavební záměr, ale také v závislosti na možnosti dalšího rozvoje. Například pro výstavbu rodinného domu jsou nejmenší pozemky s velikostí 300 m2 předem určeny zejména pro řadovou zástavbu, zatímco parcely s velikostí 800 m2 a více jsou obvykle orientovány pro samostatně stojící dům. Při výběru pozemku byste proto měli dobře promyslet, k jakému účelu jej chcete využít. „Při volbě rozlohy území by měli lidé myslet na to, že ze zákona není možné zastavět pozemek celý. Je nezbytné, aby byl dům od hranice pozemku vzdálen minimálně dva metry, od cesty dokonce tři. Vzdálenost mezi sousedícími domy potom nesmí být kratší než sedm metrů,“ upozorňuje Vladimír Svoboda, jednatel společnosti Interplan-CZ, která patří mezi specialisty v oblasti projektové a inženýrské přípravy staveb. Při koupi pozemku byste měli zvážit také charakter terénu, tedy jeho sklon. Čím je zvolený svah prudší, tím bude stavba náročnější, delší a dražší. Doporučujeme proto volit spíše pozemky na rovném terénu.
Pozn.: ilustrativní foto
3. Stavební povolení
V současné době není možné začít stavět budovu bez řádného posvěcení úřadů, a to ani v případě, že již máte ve vybrané lokalitě zakoupen pozemek. Stavby většího rozsahu než 150 m2 zastavěné plochy totiž vyžadují oficiální stavební povolení, kterému předchází vyjádření hned několika jednotlivých úřadů. Ty udělují povolení týkající se elektrických, plynárenských či vodárenských sítí, telekomunikací či například požární ochrany, hygieny a dalších. Oficiální stavební povolení nakonec vydává příslušný stavební úřad na základě vaší správně vyplněné žádosti. Ta musí obsahovat kromě základních iniciál rovněž čísla pozemků sousedních nemovitostí a údaje o projektantovi, který zhotovil přiloženou projektovou dokumentaci povolované stavby. Vyplnění tedy nepodceňte a všechny údaje si včas opatřete. Celý proces žádosti o povolení může trvat několik týdnů až měsíců, proto doporučujeme přistoupit k úředním formalitám s předstihem, aby později nekomplikovaly a nebrzdily průběh dalších prací.
4. Studie o proveditelnosti
Před započetím samotné realizace stavby domu je nezbytné, abyste detailně prozkoumali podmínky, za kterých bude budova vznikat. Na jejich základě si nechte zpracovat kvalitní studii proveditelnosti, která poskytne odpovědi na základní koncepční otázky investičního záměru, technického řešení, finančního plánu či dopadu stavby na životní prostředí. Zároveň je potřeba zvážit míru energetické náročnosti provozu stavby a podle zjištěných údajů navrhnout její energetický koncept. Součástí studie by měl být rovněž časový harmonogram celé stavby. Dokument zpracovaný odborníkem na inženýrskou činnost a projektování tak ve výsledku poukáže na reálné překážky, které by se mohly v průběhu stavby objevit. Zároveň přehledně sesumíruje finanční, technické a administrativní náležitosti, které bude nutné zajistit.
5. Počítačová vizualizace stavby
Specializované projektové a inženýrské společnosti vám v dnešní době umožní, abyste si pomocí realistické počítačové vizualizace prohlédli všechny možné varianty umístění a řešení vašeho domu ještě před jeho samotnou stavbou. Díky vizualizaci je možné odhalit případné nedostatky projektu, které lze v přípravné fázi ještě snadno napravit. „Vizualizace stavby dává zákazníkovi přesnou představu o kompletním díle v jeho konečné podobě a může vzniknout hned v několika možných variantách. V této fázi příprav má pak zadavatel ještě možnost návrhy pozměnit či připomínkovat dle svých přání a preferencí. Vizualizace stavby totiž dává realistickou představu, jak bude stavba vypadat, na rozdíl od technických výkresů. Vizualizace by měly být samozřejmě dostupné jak pro interiérové řešení, tak pro celkovou exteriérovou situaci,“ uvedl Vladimír Svoboda ze společnosti Interplan-CZ, která připravuje detailní architektonické studie a počítačové vizualizace návrhů staveb a interiérového vybavení.
Doporuč přátelům
a hlavně nepodceňte energie. Architekt vám - Autor: výpočty a plány 9. 1. 2013
a hlavně nepodceňte energie. Architekt vám - Autor: výpočty a plány 9. 1. 2013
a hlavně nepodceňte energie. Architekt vám - Autor: výpočty a plány 9. 1. 2013
a hlavně nepodceňte energie. Architekt vám - Autor: výpočty a plány 9. 1. 2013
a hlavně nepodceňte energie. Architekt vám - Autor: výpočty a plány 9. 1. 2013
Hloupost - Autor: PetrPre 27. 2. 2013
Kvalitní projekt je základ - Autor: Hynek 9. 10. 2014
Kvalitní projekt je základ úspěchu - Autor: Zbyněk 29. 10. 2014
jaká firma - Autor: DavidK 23. 12. 2015
jaka firma - Autor: Hynek 29. 12. 2015
jaká firma - Autor: DavidK 30. 12. 2015
jaka firma - Autor: Hynek 31. 12. 2015