Jsou zasíťované pozemky nutnost?
Kategorie:
STAVBAZasíťované pozemky - obvyklý prodejní slogan realitních kanceláří. Prodáváme zasíťované pozemky. Je to ale vždy výhoda?
Jedna obec na Zlínsku, 35 km od Zlína, provedla zasíťování pozemků. Snaží se tyto stavební pozemky prodat, avšak marně. Zasíťování pozemky zdražilo tak, že jsou v dané oblasti neprodejné. Obec si myslela, že na akci vydělá, koupí louku za 5,- Kč / m, prodá zasíťovaný stavební pozemek 100 x dráž. Obchodní zisk se dosud nedostavil. Kolik stojí takové zasíťování pozemku? Statisíce. Např. Realizace centrální čističky odpadních vod v Horní Lidči vyšla cca 550 000,- Kč / rodinný dům.
Jsou sítě bezpodmínečně nutné?
Nikoliv. Elektřinu Vám na pozemek dnes natáhnou snadno a levně. Vodu a kanalizaci nepotřebujete. Není problém zajistit na pozemku pitnou vodu ze studny se zárukou a jistotou kvality. Místo kanalizace je výhodnější domovní čistička odpadních vod.
Investice je 10 x nižší, než centrální kanalizace, provozní náklady jsou 8 x nižší, než centrální kanalizace. Čistička vám může ušetřit velké peníze. Dnešní generace čističek odpadních vod je již na takové úrovni, že vyčištěnou vodu můžete opět použít v místě znečištění. To je vysoce ekologické, i ekonomické. Zemní plyn taktéž není nutný. Velká část rodinných domků se dnes realizuje tepelnými čerpadly. Investice je sice 2 – 4 x vyšší, než pořízení zemního plynu. Ale pokud si do novostavby dáte zemní plyn, musíte uvážit, že novostavba za 10 let spolyká dalších cca 400 – 600 000,- Kč . Je lepší platit půjčku do tepelného čerpadla, než obrovské sumy plynárnám a elektrárnám. Takže jediné, kromě elektřiny, co potřebujete, je příjezdové komunikace.
Z hlediska ekonomiky provozu rodinného domu jsou sítě nikoliv výhody, ale věcné a věčné břemeno.
Autor: Ing. Sýkora Pavel
zdroj: www.akvatik.cz
Doporuč přátelům
K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.