Léto – čas myslet na stavbu nového komínu
Kategorie:
STAVBAwhen can i get an abortion
2nd trimester abortion
go Naznali jste, že je po dlouhé zimě lepší rovnou postavit nový komín než starý rekonstruovat? Nebo jste se rozhodli si postavit komín při dovolené na chalupě?
Stavba komínu
Odborníci varují – nedávejte na laické rady sousedů a při stavbě se raději obraťte na profesionály. Při stavbě komínu není prostor pro experimentování, toto je stavba, která se potom jenom velmi těžce opravuje. Ani šetřit na materiálu se příliš nevyplácí, komín vám může v horším případě i vyhořet.
Každý, kdo se rozhodne pořídit si nějakou věc, obvykle uvažuje na koho se obrátit. Kdo nabízí nejlepší podmínky, kdo je eso v oboru. Komíny Schiedel Vám všechny otázky vyřeší rychle a spolehlivě. Jedná se o moderní a bezpečná zařízení, která mají potřebné certifikáty jakosti a právem jsou označovány za jedničku na trhu. Komínové systémy Schiedel s keramickou vložkou svou konstrukcí a dodávanými návody přesto umožňují (u běžných průměrů komínů) provést stavbu svépomocí. Doporučujeme pečlivé prostudování montážního návodu, který je dodáván ke každému komínovému systému a je přibalen do tzv. Základní soupravy.
Z pohledu konstrukce komínového systému obsahuje souprava prvky nutné ke stavbě komína tj. podstavec pro odvod kondenzátu s těsnícím přechodem, spárovací hmotu, maltovací šablonu, komínová dvířka, čelní minerální desku, montážní návod, prohlášení o shodě. Při provádění stavby komínů je třeba dbát všech obecně známých pravidel, dodržet principy stavebních postupů a bezpečnosti práce a zajistit stavební dozor.
Postup stavby komína
Krok 1 - Založení komína
Komín musí být založen na pevném, dostatečně únosném základu. Výška založení musí být taková, aby otvory v první tvárnici (např. pro větrací mřížku, odvod kondenzátu apod.) byly nad úrovní budoucí čisté podlahy. První komínová tvárnice se osadí do maltového lože z cementové malty a vyrovná pomocí vodováhy. Do první tvárnice se vkládá podstavec pro zachycení a odvod kondenzátu a vlhkosti.Ten současně tvoří základ pro sloupec vnitřních keramických vložek.
Krok 2 – Stavba komína
Pro samotnou stavbu komína budeme potřebovat zdící maltu na tvárnice. A dále tmel pro spojování keramických vložek. Na podstavec pro kondenzát se osazuje keramická vložka s otvorem pro dvířka. Podle polohy a orientace otvoru pro komínová dvířka se pomocí úhlové brusky vyřízne otvor v komínové tvárnici. Samotný řezaný otvor však musí být větší z důvodu roztažnosti keramické vložky. Do usazené tvárnice vložíme minerální izolaci a to vždy tak, aby spoje rohoží byly na stěně tvárnice. Keramické vložky mají zámkové spoje, do kterých se nanáší spojovací tmel. Tmelem nešetříme, dostatečné množství poznáme tak, že zasunutá vložka vytlačí tmel ze spáry v celé její ploše. Vytlačený tmel uvnitř vložky otřeme vlhkou houbičkou. Z uvedeného jasně vyplívá, jak bude stavba komínu pokračovat. Výšku šamotového sopouchu na kamna, krb či kotel vyčtete s dokumentace zařízení. Při větší výšce komína je dobré jeho stavbu rozložit na více dnů. Sami zjistíte, že po dosažení určité výšky je komín nestabilní. Nechte ho tedy den „uzrát“.
Krok 3 – Dokončení stavby
Po dozdění poslední tvárnice přichází závěrečná část stavby. Po založení poslední tvárnice do ni vložíme izolaci. Tuto izolaci je třeba uříznou 5 cm pod vrchní hranou tvárnice a to z důvodu odvětrání. Na poslední tvárnici se do maltového lože osadí krycí deska. Poslední keramickou vložku zkrátíme podle návodu a umístíme do komína. Namontujeme díly příslušenství komínové hlavy, sopouchu a komínová dvířka. A je hotovo.
Doporuč přátelům
Postavil jsem si sám - Autor: Matyáš 26. 3. 2012