Ropný Zlom 3. - Ropný krach
Kategorie:
TRENDY V BYDLENÍŽivot po ropném krachu. Transition towns. Některá města v Anglii se již připravují na život po ropném krachu. Představte si, že není ropa, jak budete žít?
Je zde 5 základních bodů, které se snaží plnit.
1.Místní alternativní měna.
2.Lokalizace zásobování potravinami, potravinová bezpečnost.
3.Energie jako Community Interest.
4.Rozšiřování řemeslných dovedností, svépomoc.
5.Recyklace.
Jde o svépomoc a samozásobitelství, na využití místních zdrojů, zkrátka toho, co mají po ruce. Lidé, kteří se dnes v projektu angažují nejsou fanatici přežití nadcházejících katastrof s planoucíma očima, ale obyčejní muži a ženy hledící vstříc těžké budoucnosti. Věří v obnovení místních ekonomik, v pěstování vlastních potravin - i kdyby to mělo znamenat zrýt místní zábavní park a pěstovat v něm ovoce a zeleninu.
Lokální vláda
V neposlední řadě vznikla v rámci TTT i podskupina pro místní správu (Local Government). Uvědomili si to podstatné - že bez aktivní účasti samosprávných orgánů a úřadů města, okresu i hrabství nedokážou prosadit nic. Tato podskupina má na starosti právě propojování potřeb ostatních aktivit s činností místních orgánů. Chce také aktivně působit na členy samospráv i místní úředníky při vytváření místních politik, které mohou zásadně ovlivnit výsledky snahy TTT.
Místní alternativní měna.
Zde mnohá města narazila na nepochopení vlády. Smyslem místní měny je podporovat místní obchody a živnosti a udržet peníze ve městě. V britské Dolní sněmovně totneskou libru obhajoval zdejší konzervativní poslanec Anthony Steen , a několik jich dostal darem i princ Charles , který se o celém projektu vyjádřil velmi uznale. Za tuto místní měnu lze nakupovat již v 18 místních obchodech.
Lokalizace zásobování potravin, potravinová bezpečnost
To je zdravý sedlácký rozum. To skutečně věděl, takové zásady, každý sedlák. Je velká škoda, že se tito sedláci nedostali do vlády v době porevoluční euforie, kdy se s velkým nadšením likvidovalo v ČR zemědělství, které nám záviděl celý svět. Tehdy jsme byli potravinové soběstační, dokonce jsme potraviny vyváželi. Dnes jsme ze 30 % závislí na dovozu. Změní – li se skokově cena dopravy z důvodu nedostatku ropy, změní se skokově i cena potravin. Mnozí dnešní 25 letí již si nedovedou sami na záhumence ani vypěstovat brambory. Nemají vztah k půdě. Dříve, na záhumenkách, se dařilo vypěstovat obrovské množství potravin, lidi v domcích měli čuňíky, slepice, králíky,…Vypadá, že tato doba se vrátí.
Společný zájem o energie
Tato oblast znamená podporu solárních systémů, tepelných čerpadel, kde to jde, geotermálních elektráren. Myslím, že tato oblast nepálí např. Francii. 80 % elektrické energie zde je vyráběno z atomu. Díky tomu, i cena elektřiny již dnes je cca o 30 % nižší, než v ČR!
Řemeslné dovednosti
Postupující specializace profesí v globalizovaném světě má za následek mizení zručnosti lidí a ztrátu znalostí i dovedností, které budou v postfosilním světě potřeba. Zaměřuje se např. na obdělávání půdy, sběr plodin, vaření, výrobu nátěrových hmot, vytápění dřevem apod.
Recyklace
Odpady můžou být zdroj bohatství, potřebných surovin. V odpadní vodě z čističek, lze úspěšně např. pěstovat i ryby, používat vodu na zálivku apod. viz. http://www.akvatik.cz , Čistá voda zdarma. Je zajímavé, že v mnohém jde o to, co jsme v ČR měli již před 15 – 20 lety. A co jsme s velkou slávou zrušili. Naši předkové nebyli hloupí.
Autor: Ing. Sýkora
zdroj: www.kodek.cz
Související články:
Čistička odpadních vod
Ropný zlom 1.
Ropný zlom 2.
Doporuč přátelům
Ropný Zlom 3. - Ropný krach - Autor: Jindřich Kalous 18. 6. 2009
Omluvu nečekejte - Autor: Josef 24. 3. 2011
Klidně se Vám onluvím, pane Kalous, - Autor: Ing. Pavel Sýkora 25. 3. 2011
Ropný zlom již tradičně opět v nedohlednu - Autor: Jan Horten 11. 8. 2012