Dá se topit i v zimě? Jaká je praxe? Jsou solární systémy, které topí i při zatažené obloze.
V praxi se dnes stále více poptává solární vytápění. Pokud nejde o teplovzdušné kolektory, je nutno solární vytápění doplnit akumulační nádobou.
Například tento penzion je běžný, tepelné neizolovaný. Otopný systém - radiátory. Na střeše je 35 solárních kolektorů deskových, nevakuovaných cca 1 x 2 m. V zemi je zakopána akumulační nádoba z železničního vozu. 24 m3. .
V lednu a únoru však musí dotápět jiným zdrojem, neboť je krátký den – krátký sluneční svit.
Cena investice cca 1,3 milionu.
Teplota neklesne pod 16° C
Vakuové systémy zvyšují zimní výkon. V Jižních Čechách je stejný RD, jaký plánujete. Má 10 vakuových solárních kolektorů cca 170 m 2 plochy. V centru domu je zabetonovaná akumulační nádoba, stojatá přes 2 patra. 6 m3. V celém domě je podlahový otopný systém. V domě se od vánoc do léta netopilo, novostavba nebyla obydlena. Teplota v domě nikdy neklesla pod + 16 °C.
Při bydlení tedy bude postačovat dotápět jen 4° C jiným zdrojem tepla, např. krbem.
Dům p. Borošinec :
Solární kolektory
Aneb teplo zadarmo. Nejčastěji se používají pro ohřev teplé vody. Výkonnější typy i pro přitápění. Tyto kolektory topí do akumulační nádoby 1000 l, do podlahovky, do malého bazénu a zimní zahrady. Současně ohřívají teplou vodu. Plocha systému 14,4 m 2. Investor byl velmi překvapen, že topily i při zatažené obloze ! To je díky speciální povrchové vrstvičce TIXON.
Parametry těchto kolektorů se blíží vakuovým, cena je však mnohem nižší.
Autor: Ing. Sýkora Pavel