Typy saun

Kategorie:
TRENDY V BYDLENÍKaždý z nás snese něco jiného. Někdo nemá rád vysoké teploty, jinému naopak nevadí. Podle své nálady a účinků si můžeme vybrat hned z několika druhů saun.
Sauny údajně vznikly již v období pravěku. K jejich většímu rozšíření a oblíbenosti došlo ve středověku – jednalo se o veřejné sauny. V současnosti jsou naopak velice oblíbené domácí sauny (interiérové i exteriérové).
Pravidelné saunování (minimálně 2-3x týdně) má blahodárné účinky na náš organismus. V sauně si skvěle odpočineme, zbavíme se nervozity, napětí i stresu a získáme endorfiny (hormony štěstí). Z těla odejdou toxiny, zrychlí se náš metabolismus, dýchání i krevní oběh a stav pokožky.
FINSKÁ SAUNA, INFRASAUNA A BIOSAUNA
Finská sauna
Teplota vzduchu dosahuje 90 až 100°C (u stropu) a v dolní části je okolo 60ti stupňů. Vzduch je spíše suchý (vlhkost 0 – 15%). Vzduch v sauně se zahřívá za pomoci kamen (kamínek), následně zahřívá pokožku.
Účinky:
- velké posílení imunitního systému,
- prevence a léčba ztuhlosti kloubů a svalů,
- pomoc při bolestech páteře, hlavy a při nespavosti
- zlepšení dýchání,
- revmatismu,
- odplavení toxinů z těla,
- výrazná pomoc při hubnutí,
- prevence a zlepšení stavu celulitidy,
- zlepšení psychického stavu (stres, neurózy a deprese).
Bio-sauna
Jedná se v podstatě o kombinaci finské a parní sauny. Bio-sauna je vybavena bio topidlem s aktivním výparníkem. Teplota vzduchu v horní části je okolo 60°C. V dolní části naměříme asi 40-50°C. Vlhkost vzduchu je poměrně vysoká (pohybuje se okolo 30-60% C). Je vhodná i pro děti a pro starší osoby, ale nemá tolik pozitivních účinků na zdravotní stav jako je tomu u finské sauny. V této sauně se s oblibou používají bylinné a ovocné směsi. Bio-sauna je vhodná zejména pro relaxaci.
Účinky:
- zlepšení dýchání,
- částečná pomoc při bolestech zad a svalů
- léčba drobných kožních onemocnění,
- podpora při hubnutí a vzniku celulitidy.

Infrasauna
V sauně jsou nainstalované keramické infra zářiče, které vysílají infračervené záření. Infračervené záření přímo proniká do tělových tkání (až do hloubky 4 cm), na rozdíl od ostatních druhů saun, v nichž se teplo dostává do pokožky pouze vzduchem. Teplota vzduchu v sauně je v horní části 55°C a v dolní části asi 30-50°C. Svaly se zahřívají i při tak nízkých teplotách. Je vhodná pro osoby, které špatně snášejí vysoké teploty.
Účinky:
- léčba ztuhlých kloubů a svalů (sauna se na rozdíl od jiných typů saun vzhledem k nízkým teplotám doporučuje i před sportovním výkonem),
- zlepšení stavu kožních onemocnění,
- zvýšení imunity,
- léčba drobných kožních onemocnění,
- pomoc při hubnutí a celulitidě,
- odplavení toxinů z těla.
Saunování
Pravidelné saunování zajišťuje relaxaci po namáhavém dni. Nejlepší doba pro saunování je večer (před usnutím). Do sauny bychom měli jít asi 2 hodiny po jídle. Obecně saunování napomáhá při artróze a při léčbě meziobratlových plotének či s jinými potížemi se zády, při špatném prokrvení, astmatu, svalovém revmatismu.
Saunu bychom si měli dopřát minimálně 2-3x za týden. Zvýšíme si psychickou i fyzickou odolnost a zbavíme se negativních vlivů životního prostředí.
O vhodnosti saunování by měl rozhodnout váš praktický lékař. Saunování by se měly vyhnout zejména osoby s vysokým krevním tlakem, s otevřenými ránami (i u kožních onemocnění) a ženy v prvním trimestru těhotenství.
Saunahouse.cz – Prodej saun a sauny na míru

Doporuč přátelům
K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.