10 mýtů o zlodějích
Kategorie:
RADY A NÁPADYPřipravili jsme přehled nesmyslných domněnek o zlodějích, které nás odrazují před profesionálním zabezpečením domu či bytu. Kterému z mýtů o zlodějích podléháte vy?
1. Zloději chodí jen v noci.
Tak to určitě není pravda. Už proto, že zloděj ví, že ve dne pracujete, zatímco v noci jste doma. Právě proto je dobré si svoje obydlí přes den zabezpečit nejen mechanicky (zamknout), ale i elektronicky (spustit hlídání elektronickým zabezpečovacím systémem).
2. Takže zloděj nepřijde, když jsem doma.
Bohužel poměrně často dochází ke vloupáním do objektů i v době, kdy jsou majitelé doma a v noci spí. Proto je výhodné využít funkci alarmu, která umožní částečné hlídání objektu. Můžete tak mít například během dne zajištěnou garáž a na noc zajistit přízemí domu. Alarm je důležitý a využitelný, i když jste doma. Známe i případy, kdy se zloděj neštítil vykrást stařenku, která ho přitom bezmocně sledovala z křesla. Proto je dobré starým opuštěným lidem pořídit bezpečnostní tlačítko, kterým si kdykoli můžou přivolat pomoc (bezpečnostní agenturu, rodinu, opatrovatele, sousedy, lékaře…).
3. Zloděj se zabezpečení nebojí, překoná ho, zničí ho.
Zkušení profesionálové z montážní firmy navrhnou a nainstalují alarm tak, aby nebylo možné zničit ústřednu dříve, než stačí přivolat pomoc bezpečnostní agentury a odeslat poplachové SMS majiteli. Ústředna se montuje na skryté místo a nesmí k ní být volný přístup. Už cestou k ústředně je vždy aktivován poplach.
4. Zloděje houkající siréna stejně nezastaví.
Sirény dnes bohužel obvykle nechají okolí chladným, a proto je velmi důležité zajistit předání informace o poplachu přímo majiteli. Nejlepší je, když se informace o poplachu přenáší bezpečnostní agentuře, která zadrží pachatele a ohlídá objekt až do příjezdu majitele. Samotnou komunikaci systému s okolím zajišťují komunikátory, dnes jsou nejčastěji využívané ty, které využívají síť mobilních operátorů GSM.
5. Zlodějem může být i někdo z mého okolí, ale já ho nepoznám, i když budu vědět, že je v tuto chvíli v domě – kamerový systém si nemůžu dovolit.
Například Jablotron nabízí patentovaný bezdrátový detektor, který má v sobě zabudovanou malou kamerku. Nejenže ohlásí vniknutí pachatele do objektu a zmate ho bleskem, ale ještě ho několikrát vyfotografuje a jeho portrét odešle bezpečnostní centrále. Detektor stojí od 2 500 Kč. Další možností je instalace bezpečnostní GSM kamerky (například Eye-02 VIDA za 8 999 Kč, prodává Elektroctro World), ta odešle fotografii zloděje přímo na váš mobil nebo do mailu.
6. Zloděj nejspíš stejně přepere výjezd od bezpečnostní agentury.
Hlídky zásahových vozidel jsou pravidelně cvičené na kontakt s pachatelem. Jsou vyzbrojené jak střelnou zbraní, tak mírnějšími prostředky, jako je slzný plyn a podobně. Co je ale důležité, jsou trénováni k tomu, aby dokázali pachatele zneškodnit bez zbytečného rizika fyzických zranění, a to nejen sebe, ale i pachatele. I proto je důležité si pro střežení majetku vybrat seriózní zavedenou bezpečnostní agenturu, kde je garance, že do výcviku svých lidí systematicky investuje. Dost se dá poznat už z toho, jak je pracovník bezpečnostní agentury oblečený a vybavený a v čem jezdí. Auto s žebříkem na střeše a „strážce“ v montérkách asi nebude to pravé ořechové.
7. Chytrý zloděj nakonec každý alarm překoná, známe to z detektivních seriálů… A kriminálka Praha zrovna není jako ta v New Yorku nebo Miami…
V životě to není tak jednoduché jako v detektivních seriálech. To, co ve filmu vypadá jednoduše, by v praxi zloděj praktikoval dost těžko. Všechny prvky zabezpečovacího systému jsou konstruovány tak, aby rozpoznaly pokusy o demontáž, rušení, pokusy o prolomení přístupového kódu apod.
8. Zabezpečení a střežení je drahé.
Střežení objektu je v dnešní době finančně dostupné a stává se samozřejmou součástí řady domácností. Kvalitní zabezpečovací systém pořídíte od 25 000 Kč včetně instalace. Cena za hlídání objektu bezpečnostní agenturou (pultem centralizované ochrany – PCO) se pohybuje podle typu služby od 500 Kč měsíčně (například u SV-Agency). Navíc je možné si toto hlídání vyzkoušet nezávazně na půl roku zdarma (www.hlidanizdarma.cz).
9. Zbytečné poplachy jsou časté, každý výjezd bezpečnostní agentury něco stojí.
Pokud se obrátíte na kvalitní výrobcem proškolenou montážní firmu (například www.alarmyvyskocil.cz), jsou falešné poplachy díky profesionální instalaci a špičkovým komponentům nepravděpodobné. Nekvalitní instalace nebo instalace svépomocí bez znalosti problematiky však může způsobit problémy s falešnými poplachy.
10. Zloděj se bude více bát mého psa než alarmu.
Velký zlý pes na zahradě jistě řadu zlodějů odradit může, ale kdo by chtěl mít doma zlého psa? Navíc je alarm určitě daleko spolehlivější, pes kvalitní alarm nenahradí a není ani lacinějším řešením. Existuje dokonce studie, kde je spočítáno, že pes je v celkových nákladech dražší než alarm. Není to ale určitě důvod si čtyřnohého kamaráda nepořizovat. Ideální kombinací je alarm na hlídání a hodný pes pro radost.
Doporuč přátelům
zabezpečení - Autor: Aneta 13. 5. 2018
systém - Autor: Martina 16. 5. 2018
systém - Autor: Martina 26. 5. 2018
zabezpečení - Autor: Aneta 27. 5. 2018