Musí být ekonomika v rozporu s ekologií? Nemusí! Představujeme energeticky úsporný rodinný dům na Zlínsku. Inspirujte se.
Pan Kůdela je ekonomicky myslící puntičkář. Může být ekonomika v rozporu s ekologií? Dům má plochu cca 130 m2 - 2 patra. Portix 36,5 cm + zateplení 7 cm polystyrenu . Oddělená garáž.Podlahové vytápění v obou patrech.
Vlastní studnu, septik na vyvážení a tepelné čerpadlo 8,8 kW voda-voda. Je-li v místnostech + 21°C (díky podlahovému vytápění), mají všichni pocit,že je přetopeno!
Okna plastová, 5-ti komorová, pokovená, plněná Argonem. Pokovení skla je úžasné. V zimě neodchází teplo ven, v létě nejde teplo okny dovnitř! Neotevřete-li v létě okno, je v domě zima. Což je velmi příjemné. Není nutno platit elektřinu za klimatizaci. Okna pro dům byla v ceně jen 80.000,- Kč. Okna nemají mikroventilaci, jen zimní a letní polohu těsnění. Výměnu vzduchu spolehlivě postačuje zajišťovat digestoř. Tepelné čerpadlo topí do akumulační nádoby 750 l, v které je i výměník pro solární kolektory. Tyto se budou instalovat později. V kotelně je ještě záložní litinový kotel na tuhá paliva, který se nepoužívá.
Dům, jak vidíte na obrázku, je ve 2. sněhovém pásmu, podhorské oblasti.
Dům má vlastní studnu, měsíční náklady na energie 500,- Kč + vyvážení septiku. V ceně elektřiny je i svícení, vaření i provoz kutilské svářečky. V letošním roce bude p. Kůdela instalovat čističku odpadních vod a solární kolektory.Takže náklady na provoz domu nestoupnou. Navíc je možné, že investici do ČOV zaplatí obec. Pro obec i občany je výhodnější pořídit 260 čističek, než budovat kanalizaci za desítky miliónů. Občané nebudou platit stočné, obec nebude nutné (již potřetí) rozkopat, vyčištěnou vodu bude možné používat na zalévání. V obci je nedostatek vody.
Je nanejvýš ekologické čistit vodu v místě jejího znečištění a opět ji použít. Pan Kůdela Vám rád dům předvede a podělí se o zkušenosti. Ve Zlíně se připravuje výstavba 20 obdobných domů. Cena domu – hrubá stavba cca 1,5 milionu. Na klíč dle katalogu 3 miliony. Domy dodává ST KODEK s.r.o.
Po zavedení nového DPH 19 %, při inflaci ve stavebnictví meziročně 10 % , v roce 2008 bude stejný nový dům v ceně 5 milionů Kč. Je lepší platit hypotéku 13 000,- Kč měsíčně, než nájem 12 000,- Kč měsíčně v bytě 3 + 1.
Obytný prostor lze ještě zvětšit umístěním tepelného čerpadla do garáže, nebo do kuchyně a zrušením místnosti kotelny.
Bydlení v tomto domě je mnohem ekologičtější, ekonomičtější, příjemnější a zdravější, než např. v energeticky pasívních domech – zemljankách.
Ekologie není o penězích, ale o informacích
Autor: ing. Pavel Sýkora
zdroj: www.kodek.cz
Související články:
Tepelné čerpadlo země voda přímé vypařování