Plusový dům neboli aktivní dům
Kategorie:
TEPLO DOMOVANejdříve byly nezateplené domy. Před nimi možná tak ještě stany, a jeskyně, ať jsme přesní. Pak zateplené domy, pak nízkoenergetické domy, pak pasivní domy, nulové domy a nyní plusové domy (aktivní domy).
Plusový dům (aktivní dům) je takový, který více energie vyrobí pro potřeby dalších, než sám spotřebuje. Základem je dokonalá tepelná izolace bez tepelných mostu, říkají Rakušané.
V mnohem teplejším Horním Rakousku (zde je mnohem více slunečních dnů, než v Jižních Čechách) se za plusový dům považuje např. pasivní dům, který má velmi nízkou spotřebu energie na vytápění a větrání. Má např. kotel na peletky Kondenzacní peletový kotel ÖKOFEN s regulovatelným výkonem 3 až 10 kW . Dodavatelem peletek z biomasy je ropná firma Shell). Dále má 16 m2 slunečních kolektoru. Dum dodává teplou vodu ještě dvěma vedlejším rodinným domům. Elektřinu vyrábí 45 m2 fotovoltaických monokrystalických panelu rovněž umístěných na střeše, přebytek je dodáván do sítě.
Tato formulace plusového domu se mi nelíbí. To by znamenalo, že plusová dům je každý dům, který má na střeše více než 3 solární kolektory. Protože solární kolektory vždy v létě dávají přebytek teplé vody. Popř. každý dům s fotovoltaikou. Vyrábí a dodává elektřinu do sítě. V Německu je obvyklé, že si 2, nebo 3 rodinné domy koupí společně kogeneraci (malý motor na zemní plyn). Vyrobenou elektřinu pak prodávají do sítě. To by znamenalo, že dům, ve kterém je kogenerace, je plusový dům.
Finančně plusový dům
Takový dům snadno pořídíte z běžného rodinného domu. Jak? Snadno. Bez zateplení, bez výměny oken. Tím, že do domu pořídíte tepelné čerpadlo s vyšší účinností. Nemusí být drahé. Musí být účinné. Třeba měděné hlubinné vrty. Počítejme tak 300 000,- Kč. Vzduch voda nedoporučuji. I to nejdražší tepelné čerpadlo vzduch voda má v zimě sníženou účinnost, a navíc musí odtávat. K tomu fotovoltaiku. Cca 300.000,- Kč. Výsledek bude ohromující.
Pokud Váš dům před investicí dal za energie cca 100.000,- Kč ( elektřina + zemní plyn), po instalaci se dostanete zde:
Tepelné čerpadlo sníží náklady na energie ze 100.000,- Kč na 26.000,- Kč. Fotovoltaika ročně vyprodukuje elektřinu za cca 30.000,- Kč. Tedy budete míz zisk cca 4.000,- kč.
Budete se těšit na vyúčtování elektřiny. To je důvod, proč se nyní „roztrhnul pytel s instalacemi fotovoltaiky“. Výhodná ekonomika, účinnost + zvýšení DPH na 9 %. Toto je řešení Vašeho důchodu. Stále více lidí, ruší důchodové připojištění a peníze dává do tepelných čerpadel. Zajímavé, že?
Návratnost investice:
Je výborná. Do 6 let! Nebál bych se vzít si na tuto investici půjčku, nebo hypotéku. Na splátkách bych 1. rok zaplatil cca 50.000,- Kč. Ale úspora na nákladech za energie by byla 104.000,- Kč , tedy Zisk již 1. rok 54.000,- Kč. Nejedná se tedy o investici. Ale o přesměrování peněz, které Vám stejně utíkají komínem. Úspory z investice však mohou být ještě vyšší. Pokud si pořídíte tepelné čerpadlo voda – voda, budete mít ještě vodu zdarma. To je dalších 12.000 – 25.000,- Kč ročně u nákladů běžného rodinného domu. Velmi zajímavá ekonomika, že?
Dotace mohou návratnost ještě výrazně zkrátit. Na fotovoltaiku může získat občan 50 % max. 210.000,- kč, na tepelné čerpadlo 30 %, max. 50.000,- Kč
Autor: Ing. Sýkora KODEK
zdroj:www.studnyvrty.cz, www.kodek.cz
Související články:
Šetřím energií
Měděné hlubinné vrty
Teplá voda zdarma
Nízkoenergetický dům bez zateplení
Energeticky úsporný rodinný dům na Zlínsku
Penzijní připojištění jinak
Doporuč přátelům
Aktivní dům je perfektní věc. - Autor: jak 5. 12. 2007
Plusový dům příjmy za elektřin - Autor: Ing. Sýkora 6. 12. 2007
Do 5 let, dům který neprodukuj - Autor: jouda 6. 12. 2007