Permakulturní zahradaKoncept permakulturních zahrad a jiných permakulturních ekosystému vznikl v 70. letech minulého století v Tasmánii a Austrálii. Co to permakultura je a jaké principy utváří permakulturní zahrady?
Kategorie: ZAHRADA Jak se zbavit krtkaJak se humáně zbavit krtka ve vašem trávníku? Už vás nebaví stále dokola ty vyhrabané kopečky hlíny po vašem pozemku ať už okrasném či užitkovém? V tomto případě je každá rada drahá, a i přesto vám jich nabízíme hned několik.
Kategorie: ZAHRADA Jak se zbavit mšicKdo jsou ty malé zelené potvůrky na vašich rostlinách? Pravděpodobně mšice! Zde je pár rad a triků, jak identifikovat a ovládat mšice v zahradě.
Kategorie: ZAHRADA Jak pěstovat koriandr na balkoněRozmanitost koriandru je nekonečná. Oceníte ji především v kuchyni při přípravě různých pokrmů, kterým koriandr, díky své charakteristické chuti, dodá exotický asijský nádech. Naučit se správně pěstovat koriandr v květináčích není nic složitého. Přinášíme vám několik tipů, jak se správně starat o koriandr, abyste si jeho chuť mohli vychutnat co nejdéle.
Kategorie: ZAHRADA Zahradní škůdciZahradní pěstování a radosti s tím spojené, vám však mohou pokazit škůdci a různé rostlinné choroby. Rostliny, které jsou napadeny nějakou tou chorobou se bohužel už zachránit většinou nedají. Původcem nemocí jsou nejčastěji viry, bakterie nebo houby. Hlavním přenašečem jsou mšice. Další škůdci ale bývají také velmi zákeřní.
Kategorie: ZAHRADA Práce na zahradě v prosinciČeské pořekadlo říká: „Bude zima, bude mráz. Kam se ptáčku, kam schováš?“ Prosinec je označován za začátek zimy. Přesto, že je zima, ani v prosinci není na zahradě klid. Dobrý zahradník ani v zimě nespí. Co tedy v prosinci zahrada potřebuje?
Kategorie: ZAHRADNÍ KALENDÁŘ Jak vyrobit čmelínVčelí medvídci, čmeláci jsou mírumilovnými, chráněnými a velice užitečnými pomocníky. Rozhodli jste se je přilákat i do vaší zahrady tím, že postavíte útulný čmelín? Poradíme vám, jak na jeho výrobu i kde najít vhodné místo tak, aby se čmelákům u vás líbilo.
Kategorie: ZAHRADA Balkonová zahradaZima se se chýlí ke konci a ke slovu se čím dál více hlásí jarní práce na zahradě. Pro krásné květiny nebo vlastní rajčata přitom nemusíte mít zahradu kolem domu, postačí balkon, terasa nebo dostatečně široké parapety.
Kategorie: PANELÁK PažitkaPažitka je známa od dob Starověkého Řecka a Říma. Již v té době byla velmi ceněna v lidovém léčitelství i v kuchyni. Pažitku naleznete jak ve všech evropských kuchyních, tak i v čínské, indické i severoamerické a to především jako zelené koření do polévek, omáček, salátů, do vaječných jídel, do másla, sýrů, tvarohů, na zdobení příloh (rýže, brambor, bramborové kaše), na chléb s máslem, na obložené chlebíčky, na ozdobu pečených mas a ryb atd.
Kategorie: KOŘENÍ A LÉČIVKY Libeček lékařský alias české maggi - kořeni i léčivka v jednomLibeček - vytrvalá bylina pochází z Přední Asie. Znali ho již obyvatelé starověkého Řecka a Říma. Ti mu také dali jeho rodový název "levisticum" nebo "ligusticum", protože se rostlina hojně vyskytovala v italské Ligurii. Do ostatní Evropy byl později přenesen mnichy benediktýny. Zmínka o libečku je i v herbáři abatyše Hildegardy, která jej doporučuje jako lék proti mnoha nemocem, počínaje zimnicí a konče žloutenkou. Dříve byla v Čechách tato rostlina velmi oblíbena, pěstovala se na všech zahrádkách. V první polovině 20. století upadl libeček poněkud v zapomnění, ale v současné době se mu dostává stále větší obliby.
Kategorie: KOŘENÍ A LÉČIVKY Levandule lékařskáStaří Římané ji používali k provonění vody v lázni. Tato rostlinka je již od dob starověku ceněná pro svou svěží a jemnou vůni. Řekové ji předepisovali proti kašli. O levanduli víme, že je to významná léčivka, ale i na našich zahrádkách se se svými modrofialovými květenstvími výborně vyjímá.
Kategorie: KOŘENÍ A LÉČIVKY